Najczęstsze przyczyny odrzucania roszczeń za szkody górnicze
12 sierpnia, 2024Gdzie występują szkody górnicze?
4 września, 2024Szkody górnicze mogą znacząco obniżyć jakość życia na danym obszarze. Ciągłe wstrząsy powodują nie tylko straty materialne, ale mogą też negatywnie oddziaływać na psychikę i komfort mieszkańców. Warto przed zakupem działki zorientować się czy stoi ona na terenie objętym oddziaływaniem kopalni.
Przykłady szkód wyrządzonych przez działalności kopalni
Szkody górnicze mogą przyjmować bardzo wiele postaci, uszkodzenia mogą mieć różnych charakter i bardzo ciężko przewidzieć jakie będą efekty oddziaływania kopalni na dany teren. Najczęściej jednak tam gdzie występują szkody górnicze zauważamy:
- pęknięcia i przesunięcia budynków,
- zmiany w ukształtowaniu terenu,
- erozja terenu,
- zalewanie terenów podziemnymi wodami.
Wstrząsy spowodowane wydobyciem powodują także różnorakie uszkodzenia w samej nieruchomości, takie jak:
- pęknięcia elewacji,
- uszkodzenia kostki brukowej,
- zniszczone ogrodzenia,
- wygięte ramy drzwiowe i okienne,
- popękane i odpadające płytki ceramiczne.
Najniebezpieczniejszym efektem wydobycia jest jednak przechył budynku, często sprawia on, że nieruchomości stają się niemożliwe do zamieszkania. Erozja spowodowana szkodami górniczymi powoduje zapadanie się domów i stanowi poważne zagrożenie dla ich mieszkańców.
Jak sprawdzić czy dana działka jest objęta szkodami górniczymi?
Teren górnicze powinny być objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W taki planie możemy sprawdzić czy interesująca nas działka znajduje się na terenie zagrożonym szkodami górniczymi. Plan zagospodarowania przestrzennego jest dostępny w urzędzie gminy, niektóre gminy publikują także plany w Biuletynie Informacji Publicznej.
Nie wychodząc z domu możemy skorzystać z powszechnie dostępnych aplikacji internetowych m.in z Geoportalu PGG, są to jednak jedynie mapy poglądowe i po bardziej dokładne informacje warto wybrać się do lokalnego urzędu gminy.
Pewnym i sprawdzonym sposobem jest podpytanie o odczuwalne wstrząsy lokalnych mieszkańców. Nikt lepiej nie orientuje się w aktualnej sytuacji niż osoby, które praktycznie codziennie odczuwają skutki działalności kopalni.
Jakie miejscowości są najbardziej zagrożone szkodami górniczymi?
Praktycznie każda miejscowość w pobliżu zakładu górniczego może być zagrożona wstrząsami i tąpnięciami. Obecnie wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia szkód górniczych objęte są:
- Katowice: Ligota, Brynów, Murcki, Piotrowice, Kostuchna.
- Gliwice Sośnica
- Przyszowice
- Gierałtowice
- Borowa Wieś
- Orzesze
- Łaziska Górne
- Imielin
- Lędziny
- Chełm Śląski
- Bieruń
- Jaworzno
- Mysłowice
- Libiąż
- Żarki
- Brzeszcze
Oczywiście nie wszystkie obszary na terenie tych miejscowości są jednakowo zagrożone. Każdy przypadek warto indywidulnie skonsultować w urzędzie gminy lub w Okręgowym Urzędzie Górniczym.